Strona główna
O gminie
Świdnik
Przyszowa
Jadamwola
Jastrzębie
Stronie
Młyńczyska
Roztoka

 

 

ROZTOKA


Malowniczo położona w Beskidzie Wyspowym, w powiecie limanowskim maleńka wioska, o której nie wspominają kroniki ani przewodniki turystyczne. Nie ma w niej szlaków górskich ani wyciągów narciarskich. Nie przyjeżdżają tutaj wycieczki, ani indywidualni wczasowicze, nawet ci najbardziej spragnieni bliskiego kontaktu z naturą.


Wieś nazywa się Roztoka leży w Gminie Łukowica na trasie Łukowica - Limanowa przez Siekierczynę sąsiaduje też  Młyńczyskami i Przyszową. Rozrzucona jest na pokrytych lasami wzgórzach, gdzie pojedyncze domki stoją na straży niewielkich gospodarstw rolnych będących jedynym źródłem utrzymania tutejszej ludności.
Nikt nie wie kiedy powstała osada obok Łukowicy ani dlaczego nazywa się Roztoka, można się tylko domyślać, że nazwa ma coś wspólnego z doliną niewielkiej obecnie rzeczki obejmowanej przez zbocza Skiełku, Okowańca, Wyżki (Łyżki) i Pępówki.
Historia najnowsza tej miejscowości jest ściśle związana z losami kraju.
Ludność Roztoki to około 772 mieszkańców.
W Roztoce zarejestrowanych jest 188 domów. Jej powierzchnia wynosi 410,40 ha i występują tu gleby klas V i IV.
Główną część powierzchni Roztoki stanowią pola uprawne należące do prywatnych właścicieli, ale wierzchołki gór porośnięte są lasami. Roztokę otaczają cztery góry Łyżka (807m.n.p.m.), Pępówka (777 m.n.p.m.), Skiełek i Okowaniec. Przez środek miejscowości przepływa strumień o nazwie Potok Łukowica. Sąsiednie wsi to Siekierczyna, Młyńczyska, Łukowica i Przyszowa.

 

 

 
 
  

(c) Gimnazjum w Łukowicy 2005