Strona główna
O gminie
Świdnik
Przyszowa
Jadamwola
Jastrzębie
Stronie
Młyńczyska
Roztoka

 


PRZYSZOWA


Rozległa wieś, której centrum leży w dolinie rzeki Słomka na wysokości ok. 420 - 500 m. n. p. m. W centrum leży murowany neogotycki kościół parafialny wzniesiony w latach 1906 - 1909. Na cmentarzu znajduje się zabytkowa kaplica, murowana, półokrągła, nakryta daszkiem siodłowym.
Ludność:2233 osoby. Powierzchnia: 18,6 km2.

We wsi Przyszowa, położonej w dolinie Słomki między górami Łyżką (807m) i Piekłem (660m) stoi murowany, neogotycki kościół parafialny, wzniesione w latach 1906-1909, na miejscu poprzedniego. Jego projektantem był Teodor Talowski, a ornamentalną i figuralną polichromię wnętrza wykonał w 1939 roku Adam Miksz.
W wyposażeniu chrzcielnica kamienna z 1614 roku. Warto zobaczyć w bocznym ołtarzu kopię drewnianej, gotyckiej figury Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Oryginał pochodzący z końca XIV w. znajduje się w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie. "Madonnie z Przyszowej" poświęcił swój wiersz Jerzy Harasymowicz w tomiku "Madonny Polskie".

 

 

Madonna z Przyszowej

 Czy wie Przyszowa
że się w niej
Słowian Gioconda
chowa"

"W maliniaku nieba
czerwonym
tyś najpiękniejsza
Madonna z Przyszowej"

"Zapisuję w księdze
Twoje przegięcia piękne"

"Powiedział taki jeden
- na makowych pączkach buzia
w podkarpackim stylu Rózia"

"I szczególnie podkreśliła
że Jej się święta głowa
zmyła

suknia całkiem - jak nowa
i błękitny na niej
pogodny sztajer"

 

   

Godny obejrzenia w Przyszowej - jest dworek Żuków-Skarszewskich. Było to niegdyś obronne dworzyszcze z XVI w. - jeszcze sto lat temu stała tu piętrowa baszta - ale zostało znacznie zniszczone w czasie bitwy pod Limanową w 1914 r. I później przebudowane. Niedaleko, w byłym parku dworskim warto zobaczyć kilka ogromnych, kilkusetletnich, zabytkowych dębów. W dwudziestoleciu międzywojennym na teranie tego parku został założony przez doktora Żuk-Skarszewskiego Zakład Wodolecznictwa.

 

 

 
 
  

(c) Gimnazjum w Łukowicy 2005